معرفی افزونه AlphaUserPointsپرتال هایی که اساس کاری آنها بر پایه کاربران بنا می شود، همیشه به دنبال تشویق کاربران خود و ایجاد میل و رغبت بیشتر در آنها میگردند. از جمله امکاناتی که می توان برای این سایت ها برشمرد امکان امتیاز دهی به کاربران است. زمانی که فعالیت کاربران به همراه امتیاز باشد، به همان میزان میل و رغبت کاربران به فعالیت در پرتال بیشتر خواهد شد.
جوملا که امروزه بیشتر آن را پرتال ساز می نامند تا سایت ساز ، افزونه هایی را برای این کار منتشرکرده است.

افزونه ی کاربردی Alpha User Point که به اختصار آن را AUP می نامند ، این امکان را به سایت شما خواهد داد که امتیازاتی را برای کاربران به ازای فعالیت آنها در نظر بگیرید. به عنوان مثال شما در سایت خود به ازای ارسال یک مطلب 20 امتیاز تعیین می‌کنید، فایل‌هایی نیز برای افرادی که 100 امتیاز داشته باشند فعال خواهید کرد. کاربر با ارسال 5 مطلب در سایت شما به فایل‌های مربوطه دسترسی پیدا خواهد کرد.

نوع دیگر استفاده از این افزونه بصورت فروشگاه اینترنتی است. شما می توانید با استفاده از کدهای شارژی که این کامپوننت بصورت عمده تولید می کند ، به کاربران خود امتیاز بفروشید و برای محصولات خود به جای قیمت از امتیاز استفاده کنید. به عنوان مثال محصولی را با قیمت 2000 تومان را با امتیازی معادل 2000 بفروش برسانید و کاربر با خرید کد شارژ 2000 امتیازی قادر به خرید محصول مورد نظر باشد.

گسترش راحت کامپوننت برای اتصال به سیستم ها باعث شده که در انتشار افزونه ها ، هماهنگی با این کامپوننت جزو محاسن به شمار رود.
نسخه 1.5 این کامپوننت به راحتی گسترش پیدا می کرد و با نوشتن یک فایل XML می توانستیم با افزونه ها ارتباط برقرار کنیم. البته سیستم امتیازدهی در بعضی مواقع با اختلال همراه بود و امتیازات احتساب نمی شد. اما در نسخه 1.6 بهمراه فایل XML یک فایل PHP نیز وجود دارد که ارتباط را بدون اختلال انجام می دهد و امکان خطا به حداقل رسیده است.

برخی ازمحاسن بارز کامپوننت

1-    امکان ادغام باکامپوننت Jomsocial
2-    امکان ادغام با VirtueMart
3-    امکان ادغام با Jdownload
4-    برقراری ارتباط باسایر کامپوننت ها
5-    امکان خرید امتیاز از PayPal
6-    کد ژنراتور اختصاصی برای تولید کدهای شارژ
7-    امکان تعیین انقضاء برای کدهای شارژ
8-    امکان افزایش کد ها بصورت مناسبتی(به عنوان مثال برای تولد کاربر امتیاز در نظر بگیرید)
9-    خروجی گرفتن از فعالیت کاربران
10-    دارای پروفایل اختصاصی برای کاربران بهمراه آواتار
11-    امکان اختصاص مدال به کاربران و تعیین امتیاز برای دریافت مدال
12-    نمایش آمار کاربران فعال
13-    امکان برگزاری مسابقات شانسی
14-    امکان ارسال دعوتنامه
15-    پشتیبانی از SEF
16-    قابلیت تعریف امتیاز با انقضاء
17-    و ...

این کامپوننت برای جوملا 1.5 تا 1.7 بهینه سازی شده و بصورت رایگان عرضه شده است.
ازمعایب این کامپوننت می توان عدم همسان سازی مناسب با زبان فارسی دانست. زبان فارسی با تقویم جلالی همراه است و همسان سازی کامپوننت با تقویم میلادی مطابقت دارد، به همین خاطر  اغلب کاربران جوملا فارسی با مشکل همسان سازی مواجه هستند. این مشکل بیشتر در زمانی رخ خواهد داد که شما کاربرانی را از قبل داشته اید و این کامپوننت را نصب کرده و کاربران را وارد می کنید. معمولاً درچنین مواقعی صفحه ی سفید ظاهر می شود و کامپوننت با سرعت پایین بارگذاری خواهد شد. جهت رفع این مشکل محیط مدیریت سایت خود را به زبان انگلیسی تغییردهید و سپس عمل همسان سازی را انجام دهید.


جهت دریافت کامپوننت به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://extensions.joomla.org/extensions/e-commerce/gifts/5949

نویسنده : میلاد صفاجوی
کپی رایت : استفاده از مطالب جوملا فارسی با ذکر منبع ( جوملا فارسی ) و لینک مستقیم به http://www.joomlafarsi.com بلامانع است.