جوملا ۳.۴جوملا 3.4 نسخه RC منتشر شد. به گزارش جوملا فارسی (مترجم برگزیده جوملا در ایران) پروژه جوملا با افتخار جوملا 3.4 نسخه RC را برای دانلود و نصب بسته به منظور ارائه تضمین کیفیت برای نسخه نهایی و پایدار 3.4 که احتمالا در تاریخ 24 فوریه 2015 منتشر خواهد شد در دسترس عموم قرار داد. لازم به ذکر است که تاریخ انتشار نهایی تغییر کرده است.

سری نسخه‌های 3 آخرین نسخه اصلی مدیریت محتوای جوملا است. با انتشار نسخه 3.4 و پشتیبانی این نسخه پنجمین استاندارد در این سری می‌باشد. توجه داشته باشید که رفتن از نسخه 3.3 به نسخه 3.4 تنها با یک کلیک صورت خواهد گرفت و نیازی به مهاجرت نمی‌باشد. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید اینست که نسخه‌های بتا برای تست می‌باشد و هرگز برای سایتی که بصورت آنلاین می‌باشد مورد استفاده قرار ندهید.

این نسخه برای چیست؟
این یک نسخه RC به مفهوم کاندیدای انتشار است، که تنها باید در سایت‌ها به منظور تست استفاده شود. نسخه‌های RC را نمی‌توان برای ارتقاء سایت آنلاین استفاده کرد.
توسعه دهندگان می‌توانند به منظور آماده سازی افزونه‌های خود روی این نسخه تست‌های لازم را انجام دهند.
کاربران نیز می‌توانند مشکلات و پیشنهادهای خود را برای این نسخه ارائه دهند.
زمان انتشار نهایی این نسخه چه موقع می‌باشد؟

جوملا! نسخه 3.4 در حدود 24 فوریه 2015 منتشر خواهد شد.
  • در 24 فوریه (5 اسفند ماه) - نسخه پایدار منتشر می‌شود.
لطفا توجه داشته باشید که تاریخ‌ها ممکن است تغییر کنند که این موضوع خارج از کنترل تیم جوملا می‌باشد.
ویژگی‌های جدید جوملا 3.4
  • حذف برخی از کامپوننت‌ها
    این اولین قدم جهت سبک تر کردن جوملا و حذف کامپوننت‌های است که حجم زیادی دارند و از طرفی مورد استفاده همه کاربران قرار نمی‌گیرند البته امکان نصب به صورت جداگانه فراهم است. کامپوننتی که از این نسخه حذف خواهد شد وب لینک است.
  • امکان ویرایش ماژول‌ها در بخش کاربری
    در نسخه‌های قبل امکان ویرایش مطالب در بخش کاربری را تجربه کرده بودید. در این نسخه شما قادر خواهید بود ماژول‌ها را هم در همان بخش کاربری با دسترسی ادمین ویرایش کنید.
  • یکپارچه کردن مولف‌ها
    شاید این قابلیت برای کاربران عادی تفاوتی ایجاد نکند و یا حتی مشهود نباشد اما برای گسترش دهنده ها و برنامه نویسان جوملا بسیار خوش آیند و خبر خوبی است. در این نسخه وابستگی‌های خارجی جوملا مدیریت می‌شود مانند فریمورک جوملا و یا PHPMailer
جوملا فارسی پس از انتشار نسخه نهایی جوملا 3.4.0 ، نسخه فارسی جوملا 3.4.0 را برای کاربران فارسی زبان منتشر خواهد کرد.