جوملا 3جوملا 3 آلفا 1 منتشر شد. به گزارش جوملا فارسی (مترجم برگزیده جوملا در ایران) پروژه جوملا با خرسندی جوملا 3.0 آلفا 1 را برای دانلود در دسترس عموم قرار داد. این نسخه آلفا در درجه اول برای توسعه دهندگان در نظر گرفته شده تا الحاقات و افزونه‌های منتشر شده را با این نسخه جوملا تست کنند.

 

این نسخه برای چیست؟

برای این نسخه یک هدف وجود دارد: به طوری که توسعه دهندگان می‌توانند هر گونه مشکلی را قبل از انتشار نهایی گزارش کنند و افزونه‌های آماده شده را تست نمایند. در این نسخه تغییرات بسیاری در پلتفرم صورت گرفته است که با نسخه 3.0.0 قابل اجرا باشد. برخی از این تغییرات نیاز به تغییرات کوچک در افزونه‌ها دارند.

لیست کاملی از تغییرات صورت گرفته جهت شناخت سازگاری با افزونه‌ها در جوملا 3.0.0 تحت عنوان جوملا 3.0 و پلتفرم 12.1 در مستندات جوملا منتشر شده است که می‌توانید مشاهده نمایید.

این نسخه برای چه کسانی مناسب نیست؟

این نسخه آلفا از جوملا 3.0 برای سایت‌های فعلی و فعال مناسب نیست و فقط برای تست توسعه دهندگان می‌باشد.

انتشار نهایی چه زمانی است؟

جوملا 3.0.0 بصورت کامل در تاریخ 24 سپتامبر 2012 طبق برنامه ریزی انجام شده منتشر خواهد شد.

  • در تاریخ 23 جولای جوملا 3.0.0 آلفا 2 برای تست‌های عمومی منتشر خواهد شد.
  • اواسط ماه آگوست نسخه بتا آماده می‌شود.
  • اواخر ماه اگوست نسخه بتا 1 منتشر می‌‌شود.
  • در تاریخ (یا حدود) 24 سپتامبر جوملا 3.0.0 نهایی منتشر خواهد شد.

لطفا توجه داشته باشید که تاریخ‌ها ممکن است با توجه به شرایط خارج از کنترل باشد و تغییر کند.

برای ارتقاء به جوملا 3.0 چه شرایطی نیاز هست؟

جوملا نسخه 3.0 با پتشیبانی کوتاه مدت (STS) منتشر خواهد شد. اگر شما سایت فعالی با نسخه 2.5 دارید ممکن است که نخواهید به نسخه 3.0 به روز نمایید، شما می‌توانید منتظر انتشار نسخه 3.5 با پشتیبانی بلند مدت (LTS) باشید و عملیات بروز رسانی را انجام دهید. توجه داشته باشید بروز رسانی خودکار به نسخه 3.0 بصورت پیش فرض نشان داده نمی‌شود و این فرآیند برای نسخه 2.5.x نشان داده خواهد شد.

کاربرانی که تصمیم به استفاده از نسخه 3.0 را دارند نیاز به بروز رسانی به نسخه 3.1 و 3.5 در زمانی که این نسخه‌ها در دسترس قرار می‌گیرند خواهند داشت. نسخهٔ 3.0 به مدت 30 روز پشتیبانی می‌شود و سپس نسخه 3.1 منتشر خواهد شد.

چگونه می‌توانیم به جوملا 3.0 ارتقا دهیم؟

عملیات ارتقا به افزونه‌های نصب شده بستگی دارد، ممکن است برای ارتقا از نسخه 2.5 به نسخه 3.0 تا زمانی که افزونه‌ها برای نسخه 3.0 آماده نشده باشد نیاز به انتظار داشته باشید. اطلاعات بیشتر قبل از انتشار نسخه 3.0 در دسترس قرار خواهد گرفت.

اگر شما همچنان از جوملا نسخه 1.5 استفاده می‌کنید باید حتما ابتدا به نسخه 2.5 مهاجرت کنید و سپس به نسخه 3.0 بروزرسانی را انجام دهید.

روش مهاجرت از جوملا 1.5 به جوملا 2.5 در دانشنامه جوملا فارسی منتشر شده است.

تازه‌های جوملا 3.0 چیست؟

تاکنون تنها خصوصیت جدید مربوط به پلتفرم جدید یعنی 12 می‌باشد. ویژگی‌های دیگر در نسخه بعدی که آلفا 2 می‌باشد به اطلاع خواهد رسید.

چه اتفاقی برای جوملا 2.5 می‌افتد؟

همانطور که می‌دانید جوملا 2.5 نسخه با پشتیبانی بلند مدت (LTS) می‌باشد و تا سپتامبر 2013 پشتیبانی می‌شود. زمان پایان پشتیبانی از نسخه 2.5 بعدا اعلام خواهد شد.

در مقاله‌ای کامل به شرح امکانات جوملا 3.0 می‌پردازیم.