جوملا دی ایرانسمینار بین المللی جوملا روز 24 فروردین در فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد برگزار شد.

در این سمینار که به همت تیم جوملا فارسی (مامبولرن) و همکاری فرهنگسرای فناوری و رسانه شهرداری مشهد برگزار شد، شرکت کنندگانی از سراسر کشور و همچنین خارج از کشور حضور داشتند.

این اولین سمینار جوملا در ایران بود که رسما به عنوان روز جوملا در ایران (Joomla Day Iran) و با مجوز و تأیید تیم Joomla و شرکت Open Source Matters (پشتیبان و راهبر پروژه جوملا) برگزار شد.

مخاطبین این سمینار عمدتا اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان رشته های مرتبط، مدیران فناوری اطلاعات، سازمان ها و کاربران و علاقه مندان به جوملا، وب و متن باز بودند که بیش از 100 نفر از سراسر کشور و خارج از کشور در این سمینار حضور یافتند.

از مهمترین اهداف کلی برگزاری این سمینار می توان به ارتباط بین علم و صنعت در حوزه فناوری اطلاعات، افزایش سطح علمی و مهارتی شرکت کنندگان، زمینه سازی برای کارآفرینی، تلاش در جهت بستر سازی مناسب برای دولت الکترونیک و تلاش در جهت فرهنگسازی استفاده مناسب از وب اشاره کرد.

در راستای این اهداف، برنامه هایی در قالب سخنرانی و کارگاه آموزشی، حول 14 محور عمومی تدارک دیده شده بود که شخصیت های برجسته ای در سطح ایران و جهان در این زمینه به ارائه سخنرانی یا برگزاری کارگاه آموزشی پرداختند.

علاوه بر سخنرانان مدعو، طی فراخوانی از عموم صاحبنظران و متخصصان این حوزه برای سخنرانی و برگزاری کارگاه آموزشی دعوت به عمل آمد که از میان پیشنهادهای متعدد رسیده به کمیته علمی، از سه مورد برای سخنرانی و برگزاری کارگاه دعوت به عمل آمد و در مجموع 12 سخنرانی و 5 کارگاه آموزشی به مخاطبان ارائه شد.

در اختتامیه این سمینار، گزارش سمینار قرائت و از سخنرانان و برگزار کنندگان کارگاه های آموزشی با اهدای لوح تقدیر و تندیس سمینار تقدیر به عمل آمد. همچنین به کلیه شرکت کنندگان گواهی حضور در سمینار ارائه شد.

با توجه به همزمانی برخی کارگاه های آموزشی با سخنرانی ها، کلیه سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی فیلمبرداری و مستندسازی شده که در حال تدوین است و به محض آماده شدن، به همراه سایر فایل ها مانند اسلاید ها و عکس ها، در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

همچنین از کلیه شرکت کنندگان و خبرنگاران محترم تقاضا می کنیم، درصورتی که عکس یا فیلمی از سمینار در اختیار دارند، به آدرس این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایند تا با نام خودشان منتشر شود.


لازم به ذکر است برگزاری سمینار جوملا از یک سال قبل توسط کمیته اجرایی سمینار متشکل از اعضای تیم جوملا فارسی و افرادی خارج از تیم، در دست پیگیری بوده که تا کنون نزدیک به 2000 نفر ساعت کار برای برگزاری این سمینار انجام شده است.

کمیته اجرایی با انجام بررسی های مفصل، مشهد مقدس را برای برگزاری سمینار انتخاب کرد که از مهمترین دلایل آن می توان به تأکید منشور روز جوملا به استفاده از محل های ارزانتر برای برگزاری و کاهش هزینه ها، توجه به شهرستان ها و سهولت سفر شرکت کنندگان با توجه به وجود بارگاه امام رضا (ع) در این شهر اشاره کرد.

یکی از نکات جالب توجه این بود که انجام اکثر کارهای اجرایی از پیگیری ها و تدارکات گرفته تا قرائت قرآن و اجرای مراسم در روز برگزاری، همگی توسط اعضای تیم جوملا فارسی انجام گرفت!
همچنین دوستان عزیزی از راه های دور به ما در برگزاری این برنامه کمک کردند از جمله مدیر گرامی تیم جوملافارسی و نیز یکی از اعضای سابق و پیشکسوت تیم مامبولرن که جای آنها در بین ما خالی بود و امیدواریم در برنامه های بعدی بتوانیم در کنار این عزیزان باشیم.

در پایان از تمام دست اندرکاران اعم از اعضای محترم کمیته علمی و کمیته اجرایی، سخنرانان گرامی، شرکت کنندگان ارجمند، خبرنگاران و اصحاب رسانه، حامیان گرانقدر و بخصوص جناب آقای مهندس نوروزی ، جناب آقای شادکام معاونت محترم فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد و فرهنگسرای فناوری و رسانه شهرداری صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری می شود.

نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده خود را می توانید با ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در میان بگذارید.